Strategický plán EU na sjednocení programů rozvoje venkova
Návrh strategického plánu EU na sjednocení programů rozvoje venkova má projít během června 2005 schvalovacím procesem. Ve druhém pololetí 2005 má být dokument schválen ve všech členských státech EU a v prvním pololetí 2006 mají být vypracovány národní plány kompletního programu rozvoje venkova. Cílem současných návrhů je sjednocení rozptýlených programů rozvoje venkova v rámci Unie. Strategie rozvoje venkova se opírá o tzv. čtyři základní osy.
Evropská komise předložila návrh dlouho slibovaného souboru strategických směrnic pro rozvoj venkova, které mají doprovázet její návrhy na reformu regulace rozvoje venkova (rural development regulation – RDR).
Strategický dokument stanoví v obecných termínech, jakých cílů má RDR dosáhnout, a má být způsobem záruky proti nejednotnému a rozptýlenému přístupu, který byl typický pro venkovskou a strukturální politiku Evropské komise v minulosti. Strategická linie, kterou podporuje současný předseda Komise Jose Manuel Barroso, sleduje mimo jiné oblíbenou strategii Lisabonu podporující růst ekonomiky a pracovní příležitosti jako klíčový výchozí bod.
Navržený dokument je aplikován na tři hlavní oblasti zapojené do nového RDR – zemědělskopotravinářskou ekonomiku, životní prostředí a širší venkovskou ekonomiku a venkovské obyvatelstvo.
Přínos pro ekonomiku venkova
Komise ve strategických směrnicích zdůrazňuje, že rozvoj venkova není jen ideologií, ale konkrétním plánem učinit zemědělství konkurenčně schopnějším (promítá se do osy 1), zacházet s půdou způsobem šetrným k životnímu prostředí (osa 2) a zlepšit kvalitu života pro lidi, kteří žijí ve venkovských oblastech (osa 3). Osa 4 je určena ke stimulování iniciativ místních obyvatel spíše než úřadů, a to formou zdola nahoru ve stylu projektů LEADER.
Komise popisuje cíle obsažené ve strategickém dokumentu takto:
– identifikace a schválení oblastí, kde využití podpory EU pro rozvoj venkova vytvoří největší přidanou hodnotu na úrovni EU;
– spojení s hlavními prioritami EU (Lisabon, Göteborg) a jejich převedení do politiky rozvoje venkova;
– zajištění komplementarity s ostatními politikami EU, zejména ve sféře vzájemné provázanosti a životního prostředí;
– připojení realizace nové tržně orientované společné zemědělské politiky a nutné restrukturalizace bude zahrnovat staré a nové členské státy.
Generální direktoriát pro zemědělství, který strategický dokument připravil a navrhl, požaduje, aby priority rozvoje venkova byly uskutečňovány cestou celého společenství EU a národních strategií spíše než nezávislým samostatným způsobem.
Komise v dokumentu zdůrazňuje, že zatímco 92 % území EU má venkovský charakter, 56 % obyvatel žijících na venkově zaostává v mnoha ekonomických aspektech za obyvateli měst.
Strategie se člení na čtyři základní osy
U tzv. osy 1 Direktoriát zemědělství doufá, že se usnadní inovace a výzkum a také rozvoj v sektorech agropotravinářství a zemědělství, jenž jim umožní účinněji soutěžit s těmito odvětvími v zahraničí (mimo EU).
Pod osou 2 je obsažen cíl Komise dohlížet na biodiverzitu a ochranu pro přírodu vysoce cenných zemědělských a lesních systémů, na čistotu vodních zdrojů a zaznamenávání klimatických změn. EU prosazuje tyto aktivity jako celek prostřednictvím sítě Natura 2000.
V rámci této osy se Komise snaží vytvořit široký rámec iniciativ a povzbudit farmáře, aby napomáhali redukovat emise skleníkových plynů a aby přecházeli od konvenčního k ekologickému zemědělství. Chce je finančně odměnit, když přijmou způsoby ekologicky ohleduplného farmaření a chovu zvířat a budou překračovat požadované minimum.
Vytváření pracovních příležitostí na venkově je prioritou osy 3, v níž je prvořadé soustředění na stimulaci farem, aby se odklonily od tradičního zemědělství směrem k rozvoji agroturistiky, umění a řemesel a zajišťování kultury na venkově. Tato osa je také zaměřena na posilování programů na pomoc venkovským ženám a mladým lidem při hledání zaměstnání, zřizování např. zařízení pro opatrování dětí a usnadnění přístupu k odbornému školení pro různé aktivity.
Osa 4 vychází z koncepce program LEADER spočívá na třech prvořadých principech – konkurenční schopnost, životní prostředí a diverzifikace kvality života. Je oblastí, v níž přicházejí v úvahu místní aspekty rozvoje s místními obyvateli uskutečňujícími místní programy.
Navržený dokument má Evropská komise schvalovat 29. června 2005, ale neoficiálně se uvažuje, že se schvalovací proces může o týden nebo dva odložit, aby se zajistilo, že v rámci legislativy a rozpočtu na roky 2007-2013 bude RDR tvořit jeden uzavřený celek. Přijatá strategie RDR by potom musela být ve všech členských státech přijata během druhého pololetí 2005, aby národní vlády mohly v prvním pololetí 2006 finalizovat svoje komplementární národní plány RDR.
Agra Europe, 2005, č. 2160, s. EP/7
Zařazeno v Aktuality, Obce a venkov, Společná zemědělská politika EU