Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Informace SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ

Informace SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ

12/02/25

Výskyt hraboše polního v lednu 2025

PV

Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily stagnaci populací hraboše polního v zimním období. Z celorepublikového průměru 297 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v listopadu 2024 hodnoty v lednu 2025 mírně vzrostly na 321 AVN/ha, což odpovídá 0,8násobku prahu škodlivosti dle jeho přepočtu napříč sledovanými plodinami. Přestože stav hraboše polního stagnuje, je nutné bedlivě sledovat vývoj populací v časném předjaří z důvodu podchycení případné gradace v době, kdy je možné proti škodícím jedincům ještě zasáhnout.

06/02/25

SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v ohniscích katarální horečky

PV

Státní veterinární správa (SVS) ke konci ledna ukončila mimořádná veterinární opatření vyhlášená v ohniscích katarální horečky (KHO) v ČR. Těch bylo v průběhu loňského roku v ČR vyhlášeno postupně 115. Od konce ledna dochází také k určitému zjednodušení podmínek k přemístění zvířat do zahraničí. Do některých zemí, které takové přemístění umožňují, bude nyní možno přemísťovat zvířata bez povinného vyšetření na KHO.

31/01/25

V ČR je zájem o vznik nových jatek, chybí ale veterinární lékaři k dozoru

PV

Podniky v Česku mají zájem rozšiřovat a budovat nová jatka, Státní veterinární správa (SVS) ale nemá dostatek zaměstnanců, kteří by jatka kontrolovali. Nedostatek pracovníků řeší SVS dlouhodobě, důvodem je snížení rozpočtu, kvůli kterému správa loni zrušila 50 míst, i malý zájem o práci. V ČR loni fungovalo 343 jatek včetně drůbežích, dozor na nich zajišťovalo přes 400 veterinárních lékařů a techniků, což už je podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda pod hranicí únosnosti. Řekl to na konferenci v Praze.

29/01/25

Manifest mise týkající se půdy

PV

Půda je neocenitelným zdrojem, který slouží především k produkci potravin, záchytu dešťové vody, regulaci klimatu a formování krajinného rázu. Může se zdát, že je nevyčerpatelná, protože je tak běžnou součástí našeho okolí, že si jí mnohdy ani nevšimneme. Trvalý zábor půdy, intenzivní zemědělská produkce a degradační procesy ale volají po zásadním řešení, které povede k maximální ochraně a zachování kvality půdy.

20/01/25

Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace 2025

smf

Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025 (dále jen „MKZ“) s vyznačením účinnosti je ke stažení zde.  MKZ byla vyvěšena na úřední desce Ústřední veterinární správy a na úředních deskách krajských veterinárních správ. Tato povinnost vyplývá ze Zákona 166/1999 o veterinární péči § 44 odstavec 3: (3) Opatření obecné povahy nabývá účinnosti dnem […]

09/01/25

Ptačí chřipka v Pardubickém kraji

PV

První ohnisko ptačí chřipky v České republice v letošním roce se nachází v Hradišti (části obce Koldín) v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji.

03/01/25
30/12/24

Zveřejnění Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025

smf

Státní veterinární správa (SVS) společně s ministerstvem zemědělství zveřejnila Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace (MKZ). Jeden ze zásadních koncepčních dokumentů pro státní veterinární dozor a důležitý dokument pro chovatele hospodářských zvířat či myslivce každoročně navrhuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů, které mají předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat […]

20/11/24

Používání veterinárních antibiotik v ČR dlouhodobě klesá

smf

Ze statistik Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) vyplývá, že minimálně od roku 2008 plynule klesá celková spotřeba veterinárních léčiv u zvířat v ČR takřka o dvě třetiny z 95,5 tuny na 35,7 tuny. Zdroj: SVS

08/10/24

Evidence hnojení

smf

Informace ÚKZÚZ k evidenci hnojení.